Fıskiye İnşaatı

Fıskiye İnşaatıFıskiyelerin inşaatları belirli bir sistem dahilinde yapılmalıdır. Önceden projelendirilen alanlarda bir takım dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır:

Alan Ağaçlardan Uzak Olmalı

Neden mi? Çünkü ağaçlardan dökülen yapraklar (özellikle sonbahar mevsiminde ), ağaçlardan düşen böcekler veya kuşların pislemeleri fıskiyelerin filtrelerini tıkayabilir. Hem havuzun çabuk kirlenmesine ve hem de görselliğinin bozulmasına sebep olacağı için inşaat çevresi mümkün olduğunca ağaç-çalılık gibi alanlardan yeteri kadar uzakta bulunmalıdır.

Fıskiye Şiddetli Rüzgar Alan Bir Yerde Olmamalı

Rüzgar Şiddeti İnşaat

Şiddetli rüzgar nozullardan çıkan suların yönünü bozabilir ve koreografiyi olumsuz etkiler. Dolayısıyla suyun yüksekliği ve jetler havuzun hizasını geçmemelidir. Bu da yaratıcılığı oldukça etkiler. Hoş bir görüntü elde etmek çok rüzgar almayan olması tercih edilmelidir.

Su Tasarrufu Sağlayan Havuz Derinliği Tercih Edilmelidir

Şöyle ki; havuzun su değişimlerinde su kullanımını azaltmak için ve özellikle çocukların bir kaza yaşamasını engellemek için havuz ve dolayısıyla su derinliği mümkün olduğunca sığ olmalıdır.

Izgaralar Aracılığıyla Koruma Yapma

Özellikle kuru havuzlarda fıskiyenin ve diğer sualtı ekipmanların yerleştirileceği boşluklar ızgaralarla örtülmelidir.

Vana İhtiyacı

Havuzun suyunun daha kolay temizlenebilmesi ve devir daim edilebilmesi için bir atık su vanası şarttır. Havuz problemlerini hatırlayalım; bir musluk doldurur ve her zaman en az bir musluk da boşaltırdı o misal.

Temiz Su Kaynağı

Kalıcı olarak yapılmış temiz su borusu otomatik olarak havuzu doldurmalı ve fıskiyelerin sürekli çalışmasını sağlamalıdır. Halka açık alanlarda yapılan inşaatlarda ise muhakkak emniyet cihazını çalıştıran bir pompa olmalıdır.

Güç Kablolarının Emniyetli Hale Getirilmesi

Halka açık alanlarda inşa edilmiş fıskiyelerde güç kabloları muhakkak su altı kutularına konmalıdır. Halihazırda su altı kabloları kullanılacağın risk azaltılmış olacaktır ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerek.

Doğru Pompa Seçimi

Fıskiye pompaları şiddetli bir basınca maruz kalmaktadır. Dolayısıyla seçiminde özenli davranılmalı, paslanmaz çelikten malzemeler tercih edilmedir.

Doğru Elektrik Sistemi Seçimi

Elektrikli mekanizmalar, bu sistemlerde önemli bir yer tutmaktadır. Hele de modern zamanda, müzikli danslı sistemlerin yoğun bir elektrik kullanımını mevcuttur. Dolayısıyla kullanılan tüm malzemeler sualtı armatürleri ve pompalarla uyumlu olmalıdır. Elektrik akımı açısından özellikle. Aynı şekilde elektrik kaçaklarını önlemek için özel bir emniyet sistemi mevcut olmalıdır.

Kış Koruması

Kış koşullarına karşı koruma önlemleri daha fıskiyelerin tasarım aşamasında alınmalıdır. Gerekirse donmalara karşı ekipmanları korumak için pompalar yerinden çıkarılabiliyor olmalıdır.