Fıskiye Sistemleri

Bellagio Oteli Fıskiye Sistemi

Fıskiye sistemi bellagio oteli

Fıskiye sistemi denilince ilk akla gelenlerden biri de Bellagio Oteli.  Bu otel ABD’nin en meşhur şehirlerinden olan Las Vegas’ta bulunuyor. Bina mimari olarak oldukça estetik bir hava ve İtalyan mimarisi ve sistemiyle tasarlanmış. Otelin önündeki “Fıskiye Havuzu”. Daha da açıklık getirirsek Müzikli Işıklı ve Danslı Fıskiye Sistemi Gösterisi.

Las Vegas’ın bu su gösterisi en çok izlenen animasyonlardan biri olma ününe sahip. Her 30 dakikada bir yeni su gösterilerini izlemek mümkün bu fıskiyeli havuzda. Hem göze hem kulağa hem de bizzat teninize hitap eden (bazen sular havuzda sıçrayarak size de ulaşabiliyor) bu enfes müzikli danslı fıskiyelere ait gösterilerde klasikleşmiş şarkılardan, mesela; Sinatra’nın Fly me to the moon gibi, Celine Dion veya Faith Hill’den şarkılar da duymak da mümkün. Bu büyüleyici su gösterileriyle Las Vegas ziyaretinizde sevdiğinizle birlikte güzel vakitler geçirebilirsiniz. Bununla birlikte müzikle suyun dansla birlikte olması, ışıkla renklendirilen bu showlar çocuklar için de güzel bir eğlence kaynağı. Hele de ilk defa böyle bir fıskiyeli su dansına tanıklık ediyorsa değmeyin keyfine.

Haftaiçi her gün akşam 15.00 ile 20.00 arası her yarım saatte bir, 20.00 ile 12.00 arası da her on beş dakikada bir farklı bir gösteriyle selamlamakta bu süs havuzu ziyaretçilerini. Olur da yolunuz Las Vegas’a düşerse fıskiyelerin suyla nasıl dans ettiğini sakın kaçırmayın.

Dubai Fıskiye Show - Süs Havuzu

Dubai fıskiye show

Bir düşünün;

  1. Dünyanın en büyük ışıklı danslı su gösterisi,
  2. Hem klasik, hem dünya hem de Arap Müzikleri eşliğinde gösteriler,
  3. Bir buçuk milyon lümen ışık hareketi,
  4. 152.4 metre yükseğe zıplayan fıskiyeler,
  5. 22.000 galon havaya saçılan su,
  6. Burç Halife Gölü üzerine kurulmuş Dubai Şehrinin tam göbeğinde The Dubai AVM’nin hemen önünde…

Evet Dubai’deki her otuz dakikada bir farklı bir gösteriyle ziyaretçilerini karşılayan ışıklı danslı su gösterisinin verileri bunlar. Burç Halife Gölünün 121.425 m2  lik alanına kurulmuş olan fıskiyeleri 152 metreye kadar uzanan, ki bu da yaklaşık 50 katlı bir bina demektir, Dubai Süs Havuzu.

Dubai’nin merkezindeki bu havuzun uzunluğu yaklaşık 275 metre, farklı boyutta beş daire ve iki merkezi yaydan oluşmaktadır. Bu muhteşem su gösteri havuzunun mimarları da önceki yazıda bahsettiğimiz Las Vegas Süs Havuzunun mimarları.

Dubai süs havuzundaki müzikli ışıklı danslı su gösterileri geniş bir müzik ve dans repertuarla her gün yapılmakta. Bu repertuarda ödüllü ve Arap dünyasının en çok satan dans şarkısı Swahili’nin yanısıra meşhur İtalyan Tenor Bocelli’den de eserler duymak mümkün.

Bugün su gösterilerinde kullanılmış en çok sayı olan 6.600’den fazla WET ışıklarıyla ve görsel bir şölen yaratn 25 farklı renkteki projeksiyonlar eşliğinde Dubai, suya 1000’in üzerinde eşsiz dans ve ışık gösterileri yaptırıyor. Dans eden suyun ışıkları neredeyse 32 km uzaklıktan görülebilmektedir. Hatta öyle ki uzaydan bakılsa Orta Doğu’nun belki de dünyanın en en parlak noktası bu su gösterisi olarak görülecek.