Fıskiyenin Gelişimi

İlk Fıskiyeden Bugüne

Bundan yıllar önce yaptığımız ilk Fıskiye göz alıcı, insanların dikkatini çeken ve kenarına oturup izleyeceği güzellikte olmasına karşın, bugünün standartlarında çok da özelliği olmayan bir durumdaydı. O kadar ki ışıklı bile değildi. Ama yine de dikkat çekici ve izlemeye değerdi. O zamandan bu zamana fıskiyeler için bir tutku geliştirdik ve küçük bir hobi yerini profesyonelliğe bırakarak bizim için harika bir başlangıç oldu.

Dora Fıskiyeler

Yıllar içinde Dora Fıskiye ailemize başarılı mühendisler, yetenekli mimarlar ve fıskiyenin teknik personelleri eklendi. Ailemiz diyorum çünkü aynı bakış açısıyla hareket ettiğimiz bir ekibimiz oluştu. Suya olan bakışımız, algımız ya da duyumuz herkesten farklıdır.

Biz tabiri caizse suyla sanat yapıyor ve suya yazı yazıyoruz. İşte yaptığımız iş tam olarak budur, aslında bu fıskiyelerin ne olduğunun tanımıdır: Dünya üzerinde en temel ve şahane şey vasıtasıyla insanlarla derinlemesine karışmanın yolu. Her fıskiyedeki özellik kendine has olup; kimi bir sanat eseridir, kimi suyun sonsuzmuş gibi görünen uçuşunda insanlara hayallerini gösterir, kimi de tiyatral koreografisi dahilinde dans eder, şarkı söyler, ağzından alevler çıkarır veya muhteşem ışık şovu sunar izleyenlere.

Fıskiye nozul

Her bir fıskiyeyi birçok parça oluşturur:

  • Nozullar
  • Sualtı armatürleri
  • Kollektörler
  • Pompalar
  • Kumanda panoları ve daha birçokları.

Elbette ki bu ürünler sadece metal parçaları değillerdir; her biri mühendislik harikası ve işlevsel olarak karmaşık yapılarda ve her biri en ağır koşullarda test edilmektedir.

Önceleri fıskiyelerin nozulları bronz, pirinç veya tombaktan yapılırken, çok daha iyi bir malzeme arayışına girdik. Bu malzeme, fıskiyeler için daha uzun ömürlü olmalıydı. Korozyona bronzdan dayanıklı, tombaktan daha parlak, polimidden daha sert bir şey ve en sonunda süs havuzları endüstrisi için bir yeniliğe gitmeye karar verdik Paslanmaz çelik! İlk başta paslanmaz çelik armatürleri, sonra paslanmaz çelik su jetleri, sonra fıskiye başlıkları ve en sonunda yepyeni bir atlayan su jetine eriştik.

Fıskiyenin gelişimi

Yani dememiz o ki, standarttan yola çıkıp % 96.7 ‘ye kadar enerji tasarrufu, daha yoğun ve canlı renklerde ışık veren ve çok daha güvenli LED ışıklı sualtı armatürlerini ortaya koyduk. Bir fıskiyeye doğru bir şekilde ışıklandırma yapıldığında tam anlamıyla bir şahesere dönüşür. Biz de tüm enerjimizi bu sualtı armatürlerine yoğunlaştırarak mükemmel derecede aydınlatma sunan ve en üst düzeyde enerji tasarrufu sağlayan armatürleri ürettik. Bu armatürler şimdi Türkiye’de ve dünyada imza atmış olduğumuz küçüklü büyüklü birçok fıskiyeprojesini aydınlatmaktadır.

Ve şuna inanıyoruz ki modern teknoloji mutlak suretle fiskiyelerdeki en temel parçadır. Bu sebeple uzaktan kumandayla kontrol edebileceğiz ve projeksiyon sayesinde video hatta film gösterimi yapabileceğiniz fıskiyeli sistemleri sunuyoruz.